Kontakt

SKI NOVÉ HAMRY (výpis z ARES) je občanské sdružení založené v roce 2002 pro zachování sportovní činnosti dětí, mládeže, dospělých a organizování sportovních a kulturních akcí v Nových Hamrech a jeho okolí.

SKI NOVÉ HAMRY o.s.
Nové Hamry 395
362 24 Nové Hamry

IČ: 26607867

www.novehamry.com

Kontaktní osoba:
Petr Voráček
Tel.: +420 602 404 404
E-mail: voracek@petrvoracek.cz

Nové Hamry

Krásnou, až pohádkovou krajinou lákají Nové Hamry stále více turistů a sportovců, kteří zde tráví svůj volný čas. Nejčistší a nejzachovalejší část Krušných hor svou polohou přímo vybízí k provozování celoročních aktivit od turistiky, cykloturistiky, nordic walkingu až po běžecké a sjezdové lyžování.

Malebná horská víska Nové Hamry, ukrytá v nejméně dotčené části Krušných hor v údolí soutoku řeky Rolavy a Bílého potoka, byla založena v 15. století. Svůj název dostala podle hamru (kovářské dílny, vybavené stroji, poháněnými vodním kolem) postaveného pod Dvorským vrchem.

Přímo v Nových Hamrech se zpracovával cín a železná ruda těžené z blízkého okolí. V historických dokumentech najdeme zmínky o dole Řehoř, dole sv. Štěpán, sv. Michal a o Peintlově šachtě, ze kterých se těžil cín s vysokým podílem stříbra.

Nové Hamry nežily jen těžbou nerostného bohatství. Vyráběly se tu krajky, plechové pocínované lžíce, perleťové knoflíky, vznikla zde velkopila, šindelárna, mlýn, kovárna i drátovna. Právě místní drátenictví bylo jedním z nejvěhlasnějších v okolí. Na Dvorském vrchu stávala v 16. století dokonce i sklárna, Soví huť, ve které se skláři Kryštofu Schürerovi poprvé podařilo obarvit sklo šmolkou na modro kobaltovou barvu.

Krušnohorský Semmering

Velkým ekonomickým přínosem pro Nové Hamry se stala železniční trať, postavená r. 1881. Vedla z Chodova přes Novou Roli do Nejdku. Po dalších 18-ti letech se připojila na trať z Karlových Varů, přes Nejdek, Nové Hamry až do Potůčků a Johanngeorgstadtu. Celá oblast se tak stala dopravně přístupnější a otevřenější čilému obchodnímu i cestovnímu ruchu. Maximální klesání (resp. stoupání) trati je 30 promile. Pro povahu trati (stoupání, převýšení) se jí přezdívá „Krušnohorský Semmering“. Nejvyšší bod na trase (915 m n. m.) je mezi zastávkami Pernink a Oldřichov u Nejdku, stanice Pernink je druhá nejvýše položená železniční stanice v Čechách.

1 komentář u Kontakt

 1. Elke napsal:

  Liebe NordicWalking-Freunde,
  ich möchte mich hiermit gern für den Lauf am 23. Juni anmelden, leider hat
  der entsprechende Link auf eurer Seite nicht funktioniert.
  Melde ich mich dann direkt beim Start an oder wird die Anmeldung online
  doch noch ermöglicht?

  Wir sehen uns dann am Start – ich freue mich darauf!
  Elke Hickethier

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>